تهیه غذا برای کودک

آشنایی با رژیم غذایی مناسب کودکان مبتلا به اوتیسم

یکی از نکات با اهمیت در درمان اوتیسم توجه به تغذیه کودکان اوتیسمی است. زیرا مشکلات این کودکان فقط در رفتارهای آن‌ها نیست و ممکن است درگیر عوارضی نظیر تشنج یا عقب ماندگی ذهنی شوند. اما رژیم غذایی می‌تواند بخشی از نیازهای آن‌ها را کنترل کند. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به بررسی خوراکی‌های مناسب برای کودکان اوتیسم بپردازیم.

رژیم غذایی فاقد قند برای کودکان اوتیسمی

رژیم غذایی برای درمان اوتیسم باید فاقد قند و گلوتین باشد. زیرا ترکیبات قندی موجب ایجاد حواس‌پرتی و رفتارهای بیش فعالانه در کودکان می‌شود.

روغن ماهی در رژیم غذایی اوتیسم

رژیم غذایی برای کودکان اوتیسم باید حاوی مقادیری کافی از اسیدهای چرب امگا ۳ باشد، زیرا بدن برای رشد طبیعی و سالم به اسیدهای چرب نیاز دارد. در رژیم غذایی کوکان اوتیسمی امگا ۳ موجب بهبود تعاملات و معاشرت‌های آن‌ها می‌شود. حتی می‌تواند رفتارهای بیش فعالانه را نیز کاهش دهد. به همین دلیل بهتر است منابع غذایی حاوی امگا ۳ مانند گردو، ماهی قزل‌آلا، ماهی سالمون در رژیم غذایی اوتیسم گنجانده شود.

برای دریافت رژیم غذایی برای درمان اوتیسم می‌توانید بامشاوران تغذیه مرکز فرشتگان آسایش به صورت تلفنی با شماره ی 02144973900ویا به صورت آنلاین مشورت کنید.

رژیم غذایی در کودکان اوتیسم با ملاتونین

یکی از اختلالات شایعی که در کودکان اوتیسمی مشاهده می‌شود اختلال در خواب است که می‌تواند موجب ایجاد اضطراب و عدم تمرکز کودکان شود. ملاتونین هورمون تنظیم کننده خواب است و موجب آرامش‌بخشی می‌شود. درصورتی‌که کودکان داروهای حاوی ملاتونین مصرف کنند می‌توانند خواب بهتری را تجربه کنند و با احساس آرامش مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی خود را تقویت کنند. زرشک و آلبالو حاوی ملاتونین است که بهتر است در رژیم غذایی اوتیسم گنجانده شود. دکتران متخصص اوتیسم به والدین کودکان توصیه می‌کند غذاهای مضر برای اوتیسم مانند نوشابه، غذاهای حاوی مواد افزودنی و رنگ‌ها را رژیم غذایی کودکان اوتیسمی حذف کنند.

حذف لبنیات از رژیم غذایی اوتیسم

انواع لبنیات شامل شیر، ماست، پنیر و خامه به عنوان غذای مضر برای اوتیسم شناخته می‌شود و باید از رژیم غذایی کودکان حذف شود یا اینکه از انواع لبنیات بدون کازئین استفاده شود. 

سوالات متداول در باره تغذیه کودکان اوتیسم

آیا پروبیوتیک در رژیم غذایی اوتیسم ضرورت دارد؟

پروبیوتیک‌ها حاوی باکتری‌های سالمی هستند که می‌توانند در کاهش علائم گوارشی کودکان اوتیسمی نقش داشته باشند.

غذای مناسب کودکان اوتیسم چیست؟

رژیم غذایی برای بچه‌های اوتیسم باید حاوی مقادیری ویتامین C و D و منیزیم باشد، همچنین فاقد ادویه باشد تا علائم بیماری را کاهش دهد. بهترین ویتامین برای کودک اوتیسم چیست؟ ویتامین B6 یا پریدوکسین برای تشکیل سلول‌های عصبی و تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است.با توجه به اینکه کمبود این ویتامین موجب ایجاد عارضه‌های عصبی می‌شود، توصیه می‌شود رژیم غذایی کودکان اوتیسم حاوی ویتامین B6 باشد.

درپایان اگر سوالهای بیشتری درباره نوع تغذیه ، شیوه تغذیه ،موادغذایی ،مکمل های غذایی مناسب و...برای کودکان دلبند اوتیستیک خود دارید تیم مشاوران تغذیه کودکان اوتیسم مجموعه فرشتگان آسایش افتخار دارد به صورت تلفنی با شماره های 02144973900 یا به صورت انلاین از طریق سایت در کنار شما خانواده های کودکان اوتیسم باشد.

(به پاس و قدردانی ازدل بزرگ و مهربان شما خانواده ها که فرشتگان اوتیسم را در آغوش پر مهر خود دارید کلیه خدمات مشاوره ایی تیم فرشتگان آسایش رایگان ارائه میگردد)

فرشتگان ما حامی آسایش شما