زالو درمانی چیست؟

 


 زالو درمانی هزاران سال پیش برای درمان اختلالات سیستم عصبی، مشکلات دندان، بیماری‌های پوستی و عفونت‌ها استفاده می‌شد.
امروزه علاوه بر این موارد، زالو درمانی بعد از انواع جراحی پلاستیک و دیگر جراحی‌های میکروسکوپی استفاده می‌شود. زیرا زالو در بزاق خود ماده آنتی کوآگولان ضد انعقادی ترشح می‌کند که از لخته شدن خون در بدن جلوگیری کرده و باعث بهبود گردش خون می‌شود. جریان خون بهتر باعث بهبود سریع‌تر زخم‌ها می‌شود.
برخی اوقات زالو درمانی بهترین راه حل جایگزین برای درمان بیماری‌هاست و حتی گاهی از درمان‌های دارویی هم بهتر عمل می‌کند. به دلیل اثرات شفابخش زالو درمانی بر بدن انسان، این درمان سنتی محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرده است. در حال حاضر، زالو درمانی به دلیل ساده بودن انجام آن و کم هزینه بودن مورد توجه قرار گرفته است.

  تاریخچه زالو درمانی
زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، ایران، رم و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است. در قرن نوزدهم، از زالو درمانی به عنوان درمانی برای سردرد، تب، زخم‌های عفونی و ... استفاده می‌شد.
زالو درمانی به عنوان یکی از روش‌های مرسوم در طب سنتی ایران شناخته شده است و استفاده از آن در ایران، قدمتی چندین ساله دارد. ابوعلی‌سینا در رابطه با استفاده از زالو درمانی در درمان بسیاری از بیماری‌ها، در کتاب قانون خود نوشته است که پس از ترجمه آثار وی، زالو درمانی و زالو شناسی در غرب رواج یافت.

  زالو درمانی چگونه انجام می‌شود؟
در این روش، زالوها را روی پوست قرار می‌دهند و زالوها با دندان‌های خود، پوست را سوراخ می‌کنند.
زالو درمانی معمولاً بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه انجام می‌شود و در این مدت، هر زالو مقدار ۱۵ میلی‌لیتر خون را می‌مکد. جانورشناسان تاکنون ۶۰۰ نوع زالو را شناسایی کرده‌اند که ۱۵ نوع آن در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی زالو‌ها سمی هستند و ممکن است برای سلامت انسان خطرناک باشند. به همین دلیل این عمل باید توسط فرد خبره انجام شود.
     طی زالو درمانی، زالو سه ماده از خود ترشح می‌کند که عبارتند از:
·    بی حس کننده موضعی (برای کاهش درد)
·    وازودیلاتور (برای بهبود خونرسانی)
·    هیرودین و کالین (برای جلوگیری از لخته شدن خون)

 مزایای زالو درمانی چیست؟
زالو درمانی برای درمان کسانی که دچار عوارض دیابت هستند، افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی هستند و حتی کسانی که واریس دارند، توصیه شده است.

     از جمله بیماری‌هایی که زالو درمانی می‌تواند به درمان آن‌ها کمک کند عبارتند از:

·    اختلالات گردش خون و بیماری‌های قلبی و عروقی
·    فشار خون
·    رگ‌های واریسی
·    هموروئید
·    مشکلات پوستی
·    آرتروز

محققان بر این باورند که زالو درمانی در درمان مشکلات مفصلی همچون استئوآرتریت مفید است و به دلیل خاصیت ضد التهابی و بی‌حس کنندگی باعث کاهش درد و حساسیت در مفصل می‌شود.

 

 زالو درمانی و نقش مکمل آن

1.جراحی های زیبایی
تحقیقات نشان داده است معمولا بعد از جراحی های زیبایی صورت استفاده از زالو درمانی نتیجه جراحی را بهتر می کند. هم اکنون در بعضی از کشورها بعد از جراحی بینی، پیشانی، سینه، گونه و انگشتان دست و پا از زالو درمانی استفاده می شود تا مانع از تشکیل لخته های خون شده و گردش خون بهتر و طبیعی تر در بافت لطیف تازه جراحی شده جریان یابد.

2.رفع ریزش مو
بعضی از پزشکان از زالو درمانی برای رفع ریزش مو استفاده می کنند. چون زالو باعث می شود جریان خون بیشتری در کاسه سر ایجاد شود و موها تغذیه شده و پرپشت شوند.

3.بیماری های قلبی
افراد مبتلا به بیماری های قلبی پس از زالو درمانی گردش خون بهتری دارند در نتیجه از گرفتگی عروق و عوارض ناشی از آن جلوگیری می شود. در واقع زالو یک آنژیوی طبیعی است.

4. سرطان
بررسی بازدارنده های پلاکت های خونی و بزاق دهان زالو نشان داد که هر چند این روش برای بیماران مبتلا به سرطان خون توصیه نمی شود، ولی برای سرطان ریه بسیار مناسب است. حتی آزمایشی بر روی موش ها نشان داد تزریق بزاق زالو مانع از تشکیل تومور می شود.

5.دیابت
افراد مبتلا به دیابت بخصوص با پیشرفت بیماری دچار مشکلات متعدد مثل بیماری رگ های خونی می شوند که مانع از گردش جریان خون در عضوها و بافت های بدن شده گاهی منجر به قطع عضو می شود. اینجاست که زالو به کمک بیماران دیابتی می آید و با ایجاد گردش خون بهتر مانع از بین رفتن بافت می شود.

 چه افرادی نباید زالو درمانی کنند؟
1.بیماران گوارشی
افراد مبتلا به این بیماری کم کردن خون بدن برایشان مضر و دارای عوارض است؛ افرادی که به نفخ معده، یبوست و امثال آن دچار هستند درمان‌های حجامت و زالو درمانی برای آنها ممنوع است و ضعف معده آنها را تشدید می‌کند.
2.سرد مراج ها
افراد سرد مزاج هستند کسانی که بدنشان در مقابل هوا،‌ آب و خوراکی سرد مقاومت ندارد. لذا زالو درمانی برای این گروه ممنوع است.
3.افراد کم سن و سال
افراد زیر 18 سال هم نباید از این شیوه استفاده کنند.
4.زنان باردار

نکات ضروری در زمان استفاده از شیوه زالو درمانی

1.حساسیت به زالو از موارد بسیار نادر ولی محتمل است.
2.در دوران قاعدگی نیز از این شیوه درمانی استفاده نشود.
3. افراد مبتلا به مشکل خود ایمنی نباید از زالو درمانی استفاده کنند.
4.اگر فردی مبتلا به بیماری باشد که به واسطه آن با مشکل انعقاد خون روبه‌رو است باید این مسئله را با درمانگر خود حتما مطرح کند.با توجه به آثار اثربخش زالو درمانی، بیمارستان ها و مراکز پزشکی مخصوصی برای این کار تاسیس شده است.