مادر یار کیست و چه وظایفی دارد

مادر یارشخصی میباشد که جهت یاری به والدین کودک برای مدیریت امور منزل و مراقبت از کودکان بصورت مقطعی یا دایمی استخدام میگردد. مسلما این جمله به گوشتان رسیده که “مادر بودن یکی از سخت ترین شغل های جهان میباشد.”

بنابراین ، هنگامی مادر می بشوید امکان دارد در بین هزاران مسئولیت نو و استرس های مختلف ، تعادل زندگی خود را از دست دهید و در این شرایط احساس سرگردانی را تجربه نمایید. فراوان به خود سخت نگیرید و بدانید پایان مادران برای انجام امورات خانواده گاهی نیاز به ۱ یاری در منزل دارند.

  مادر یار کیست

گاهی نگران این موضوع هستید که امکان دارد به دلیل مشغله فراوان، نتوانید با کیفیت دلخواه تان به کودکان و وضعیت منزل خود رسیدگی کنید. در این شرایط یکی از برترین کارهایی که میتوانید انجام بدهید استخدام ۱ مادر یار در منزل میباشد که درکارهای مربوط به کودک و منزل به شما کمک رساند .
ویژگی های که ۱ مادر یار میبایست داشته باشد:
    قابل اعتماد بودن
    متعهد بودن و عدم انجام کارهای شخصی در ساعات کار در منزل
    زمان شناسی و اهمیت به برنامه وقت بندی ای که بوسیله والدین تنظیم شده میباشد
    عدم اعتیاد به سیگار یا هر گونه ماده مخدر
    داشتن آرامش و صبر
    علاقه مند بکار در حوزه مراقبت از کودک
    مقید بودن به نظم و رعایت قوانینی که والدین وضع نموده اند
    تجربه و سابقه درخشان در انجام فعالیت در حوزه کودک
    داشتن مدارک و گواهی های مربوط به مهارت در این حوزه شغلی
    مسلط به مهارت یاری های اولیه با مدارک معتبر

شرح وظایف مادر یار :

بهتر میباشد مادر یار با والدین کودک درباره شرح وظایفی که قرار میباشد به عهده بگیرد گفتگو و صحبت نماید و مبلغ دستمزد براساس مسئولیت های مادریار معین گردد.
معمولا مادر یار به استخدام خانواده هایی در می آیند که بیش از ۱ فرزند دارند. گاهی امکان دارد مادر شاغل باشد و در خارج از منزل مسئولیت هایی به عهده داشته باشد که در این حالا کلیه مسئولیت های منزل و کودک به عهده مادر یار خواهد بود. ولی اگر مادر بتواند در منزل حضور داشته باشد ممکن بخشی از فعالیتها را به عهده گیرد و مادر یار در سایر امور به او یاری نماید.
جدا نمودن اتاق کودک: راهکار هایی که ضروری میباشد والدین و پرستار کودک بدانند مطالعه نمایید

به عنوان مثال در حالیکه مادر مشغول شیر دادن به نوزاد میباشد ۱ مادر یار می تواند از کودکان بزرگتر نگهداری نماید. مادریار می تواند با انجام بازی های متناسب و آموزنده با کودک به رشد ذهنی او یاری نماید .هم چنین ۱ مادر یار آگاه به رژیم غذایی متناسب کودکان می تواند در آشپزخانه به تهیه وعده های غذایی خانواده یاری نماید یا مسئولیت آماده سازی آن را به طور مستقیم به عهده گیرد.
برای بسیاری از پرستاران کودک که در کلاس های آموزش مراقبت از کودک شرکت می نمایند تجربه ۱ دوره مادر کمک می تواند ۱ تجربه عملی ارزشمندی باشد.

شرح وظایف مادر یار:
مثال هایی از وظایف مادر یار در منزل:
    سرگرم کردن کودک با بازی های آموزنده
    آهسته کردن کودک در هنگام نا آرامی و گریه
    تغذیه کودک با غذاهای متناسب برای کودک
    جمع آوری و شستشوی ظروف.
    مرتب کردن منزل
    یاری به انجام تکالیف کودک
    یاری به مادر برای یافتن زمانیکه نیاز دارد به خود اختصاص دهد ( چرت زدن، دوش گرفتن و دیدار با یاران )
    مشارکت در فعالیتهای مورد علاقه کودک ، به عنوان مثال دیدن کارتون مورد علاقه کودک حتی برای چندمین بار
    از پیشنهاد شخصیتی و رفتاری الگوی خوبی برای کودک باشد
    انجام امورات منزل به صورتیکه والدین فرصت بیشتری بیابند تا با کودک و با یکدیگر زمان بگذرانند.
    استفاده از جعبه یاری های اولیه در هنگام موارد اورژانسی
    خواندن کتاب های متناسب
    تعویض پوشک
    تعویض ملافه و روبالشتی کودک در فواصل زمانی معین
    حفظ نظافت کودک و تمیز نمودن اسباب بازی ها
    مدیریت وقت و برنامه ریزی انجام دادن تعدادی از کارها در ساعات خواب کودک
    جمع آوری لباس های کثیف، شستن در لباسشویی و خشک نمودن و اتو زدن


مادر یار و بازی با کودک

اطلاعاتی که ضروری میباشد دراختیار مادر یار قرار داده شود :
مراقب کودک میبایست راه ارتباطی مستقیم و قابل دسترسی برای ارتباط با والدین کودک داشته باشد. او میبایست بتواند در هر شرایطی بدون هیچ گونه مشکلی بتواند با والدین کودک ارتباط برقرار نماید و شرایط کودک را به آنان گزارش دهد.

آیا انجام کارهایی در منزل با ممنوعیت روبرو میباشد به عنوان مثال آِیا استفاده از تلویزیون مجاز است؟ اگر کودک در سن راه رفتن است آیا قسمتهایی از منزل وجود دارد که از پیشنهاد والدین حضور کودک در آن جا خطرناک و ممنوع باشد

آیا اجازه بیرون بردن کودک ( به پارک یا کلاس آموزشی ) به مادر یار داده میشود ؟
آیا کودک به مواد غذایی یا شیمیایی یا دارویی خاصی حساسیت دارد ؟
آیا کودک ضروری میباشد داروی خاصی را در ساعات معین استفاده نماید؟
محل جعبه یاری های اولیه در منزل کجاست ؟
در صورتیکه چند فرزند در خانه حضور دارد مسئولیت چند کودک با مادر یار میباشد ؟

استخدام مادر یار

تفاوت مادر یار و کودک یار در چیست:
همانگونه که بیان شد مادریار حوزه مسئولیت هایی زیاد وسیعی دارد که از انجام امور منزل تا امور مربوط به کودک را شامل میشود و دامنه این فعالیت براساس توافقی میباشد که بین مادر یار و والدین کودک انجام میشود . ولی کودک یار بیش از این که به امور منزل مشغول گردد مسئولیت رسیدگی مستقیم به امورات مربوط به کودک را بر عهده دارد و تنها اموری از منزل به عهده او میباشد که مربوط به رفاه و آرامش کودک دارد. همچون استحمام و غذا دادن به کودک

روش های استخدام مادر یار:
مسیرهای مختلفی وجود دارد که میتوانید در هنگام جستجوی مادر یار از آنان استفاده کنید که شامل جستجو از راه یاران و فامیل و همسایگان میباشد . این روشها چندان قابل اعتماد نمی باشد و امکان دارد کسانی به شما معرفی گردند که شما از سابقه آنان اطلاعات شفاف و دقیقی در دسترس نداشته باشید. ولی ایمن ترین راه برای یافتن ۱ مادر یار قابل اعتماد و مجرب ، استفاده از مراکز پرستاری و مراقبتی است که در زمینه پرستار کودک و مادر یار فعال باشند.

 مادر یار امکان دارد براساس نیاز خانواده به ۲ گونه مقطعی و دایمی به استخدام درآید. مرکز پرستاری سلامت ابتدا با داشتن کادری ماهر و آموزش دیده بصورت شبانه روزی در خدمت خانواده های گرامی میباشد و برترین موقعیت را برای خانواده های گرامی برای مراقبت از کودک بوجود می آورد. برای دریافت اطلاعات بیش با کارشناسان این مرکز ارتباط حاصل کنید تا در اسرع زمان نسبت به اعزام برترین نیروهای مادر یار اقدام گردد.