مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) دلتا را از سرماخوردگی معمولی و آنفولانزا، و همچنین ویروسهایی که باعث آبله، MERS ،SARS  و ابولا میشوند، واگیرتر توصیف کرده و مانند آبله مرغان مسری در نیویورک تایمز گزارش شده است. CDCمگوید بیشترین شیوع موارد و پیامدهای شدید در نقاطی با نرخ واکسیناسیون پایین اتفاق میافتد و تقریبا همه بستریها و مرگها در میان افراد واکسینه نشده بوده است.

البته CDC دادههایی را در ماه ژانویه منتشر کرد که نشان میداد افراد واکسینه شده نیز میتوانند کرونا دلتا را منتقل کنند که این باعث شد مطالعات گستردهتری روی این موضوع انجام شود.
اینسی ییلدریم، دکترای تخصصی بیماریهای عفونی اطفال ییل و واکسینولوژیست، از آنچه در حال رخ دادن است تعجب نمیکند. او میگوید: «همه ویروسها در طول زمان تکامل مییابند و با گسترش و تکثیر دچار تغییر میشوند.» برای مطالعهی بیشتر میتوانید به مقاله جهش ژنتیکی در سایت تریتا مراجعه کنید. از آنچه تا کنون میدانیم، افرادی که کاملا در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند، در مقایسه با افرادی که واکسینه نشده اند، همچنان از محافظت قوی در برابر COVID-19 برخوردارند. به گفته پزشکان، هر کسی که واکسینه نشده باشد و از استراتژیهای پیشگیرانه استفاده نکند، در معرض خطر بالای ابتلا به ویروس جدید است.


     در اینجا پنج مورد است که باید در مورد انواع و علائم کرونا دلتا بدانید:


 


  1 | کرونا دلتا مسری تر از کرونا است
F. Perry Wilson MD، اپیدمیولوژیست پزشکی، میگوید:«چیزی که در مورد Delta منحصر به فرد است این است که چگونه سریع گسترش مییابد.» او میگوید در سراسر جهان، کرونا دلتا مطمئنا همه گیری را تسریع خواهد کرد. اولین مورد علائم کرونا دلتا در دسامبر ۲۰۲۰ شناسایی شد و این نوع به زودی به گونه اصلی ویروس در هند و سپس بریتانیای کبیر تبدیل شد. بر اساس برآوردهای CDC، کرونا دلتا عامل بیش از ۸۰ درصد موارد جدید COVID-19 در ایالات متحده بود.
     کرونا-دلتا-پلاس / corona delta plus

طبق گزارش CDC ژانویه در مورد قابلیت انتقال کرونا دلتا، پس از شیوع بیماری در ماساچوست، با از شلوغی آخر هفته ۴ ژانویه، این بیماری به سرعت به خوشه ای از حداقل ۴۷۰ مورد تبدیل شد. در حالی که تعداد موارد گزارش شده از پیشرفتهای کلی کرونا به طور کلی در ایالات متحده بسیار کم بوده است، اما سه چهارم مبتلایان در Provincetown افرادی بودند که ایمن شده بودند. بر اساس گزارش CDC، حتی افرادی که در حال گرفتن کرونا هستند، مقادیر بسیار زیادی ویروس را در بینی و گلو خود حمل میکنند و بر اساس گزارش های اولیه، می توانند ویروس را بدون علائم کرونا به دیگران منتقل کنند.
CDC کرونا دلتا را «یک گونهی نگران کننده» نامگذاری کرده است، با استفاده از نامی که به سویه آلفا که برای اولین بار در بریتانیا ظاهر شد، سویه بتا که ابتدا در آفریقای جنوبی ظاهر شد و سویه گاما در برزیل مشخص شد. (قراردادهای جدید نامگذاری انواع مختلف کرونا توسط WHO به عنوان جایگزینی برای نامهای عددی ایجاد شد.)
دکتر ویلسون در مورد گسترش علائم کرونا دلتا در ایالات متحده در ماه ژوئن میگوید: «نحوه تغییر نرخ رشد واقعا بسیار چشمگیر است.» او می گوید که دلتا ۵۰ درصد سریعتر از آلفا پخش میشود، که ۵۰ درصد بیشتر از نوع اولیه SARS-CoV-2 مسری بود. دکتر ویلسون میگوید: «در محیطی کاملا بی عیب و نقص جایی که هیچ کس واکسینه نشده یا ماسک نمیزند، برآورد میشود که افراد معمولی آلوده به ویروس کرونا اولیه ۲.۵ نفر دیگر را آلوده خواهند کرد.» در همان محیط، دلتا از یک نفر به شاید ۳.۵ یا ۴ نفر دیگر سرایت میکند. او اضافه کرد:«بطبق محاسبات ریاضی، کرونا دلتا به طور تصاعدی و سریعتر رشد میکند. بنابراین به نظر میرسد که میزان نسبتا کمی از عفونت میواند باعث تسریع انتقال ویروس شود. توصیه میشود مقالهی ماندگاری کرونا روی سطوح مختلف را مطالعه کنید.

    ۲ | افرادی که واکسن نزدهاند بیشتر در خطرند
افرادی که به طور کامل در برابر کووید -۱۹ واکسینه نشده اند بیشتر در معرض خطر هستند. حتما برای آشنایی با انواع واکسن کرونا که در ایران زده میشود، به مقاله انواع واکسن کرونا در سایت تریتا مراجعه کنید.

  ۳| تاثیر بیشتر روی کودکان و نوجوانان
کودکان و نوجوانان نیز نگران کننده هستند و باید به علائم کرونا در کودکان توجه کرد. دکتر ییلدریم میگوید: «یک مطالعه اخیر در انگلستان نشان داد که کودکان و بزرگسالان زیر ۵۰ سال ۲.۵ برابر بیشتر به کرونا دلتا مبتلا میشوند.» و تاکنون هیچ واکسنی برای کودکان ۵ تا ۱۲ سال در ایالات متحده تأیید نشده است، اگرچه ایالات متحده و تعدادی دیگر از کشورها یا واکسنهایی را برای نوجوانان و کودکان خردسال مجاز کرده اند یا در حال بررسی آنها هستند. دکتر ییلدریم می گوید: «با واکسیناسیون گروههای سنی بزرگتر، افراد جوانتر و بدون واکسیناسیون در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به COVID-19 با هر نوع بیماری هستند. اما به نظر میرسد کرونا دلتا بیشتر از انواع قبلی بر گروههای سنی جوانتر تأثیر میگذارد.»

   ۴ | علائم کرونا دلتا مشابه کرونا است
شاید برایتان سوال باشد که به طور مشخص علائم کرون دلتا چیست؟ به نظر میرسد علائم نوع دلتا با نسخه اصلی COVID-19 یکسان است. با این حال، پزشکان مشاهده میکنند که افراد سریعتر بیمار میشوند، به ویژه برای افراد جوان. تحقیقات اخیر نشان داد که نوع دلتا با سرعت بیشتری رشد میکند و در دستگاه تنفسی رشد اختلال ایجاد میکند.
معمولا افراد واکسینه شده بدون علامت هستند یا در صورت ابتلا، علائم کرونا دلتا بسیار خفیفی دارند. علائم آنها بیشتر شبیه علائم سرماخوردگی معمولی است، مانند سرفه، تب یا سردرد کرونا، با از دست دادن تشخیص بوی قابل توجه. برای اطمینان بیشتر باید تست pcr (آزمایش کرونا) انجام دهید.

 

    ۵ | احتمال شیوع کرونا دلتا در جوامع مختلف
اگر دلتا به اندازه کافی سریع حرکت کند تا همه گیری را سرعت بخشد، دکتر ویلسون میگوید بزرگترین سوال در مورد افزایش قابلیت انتقال خواهد بود، چند نفر کرونا دلتا را دریافت میکنند و چقدر سریع گسترش مییابد؟
او می گوید که پاسخها تا حدی بستگی به محل زندگی شما دارد، و همچنین به تعداد افرادی که در محل شما واکسینه شدهاند. دکتر ویلسون میگوید: «من آن را واکسیناسیون تکه تکه مینامم، جایی که افراد بسیاری واکسینه شدهاند و در مجاورت مکانهایی که ۲۰ درصد واکسیناسیون دارند، وجود دارد. مشکل این است که این امر به ویروس اجازه میدهد از منطقهای که واکسینه نشده است پرش کند و به مناطق دیگر سرایت کند.» دکتر ویلسون ادامه داد، در برخی موارد، یک شهر با واکسیناسیون کم که توسط مناطق واکسیناسیون زیاد احاطه شده اس ، ممکن است ویروس موجود در مرزهای خود را در پی داشته باشد و نتیجه آن میتواند «شیوعهای بیش از حد محلی باشد».
بنابراین، به جای همه گیری سه یا چهار ساله که به محض واکسیناسیون کافی از بین میرود، افزایش موارد در مدت زمان کوتاه تری انجام میشود. طبق صحبتهای دکتر ویلسون، این تقریبا خوب به نظر میرسد (که افراد در زمان کمتری مبتلا شوند و واکسینه شوند)، اما در واقعیت این طور نیست. او میگوید اگر تعداد زیادی از افراد به طور همزمان در یک منطقه خاص آلوده شوند، سیستم مراقبتهای بهداشتی محلی تحت فشار قرار میگیرد و افراد بیشتری میمیرند. وی افزود: «اگرچه این امر در ایالات متحده کمتر اتفاق میافتد، اما در سایر نقاط جهان نیز چنین خواهد بود و این چیزی است که ما باید نگران آن باشیم.»
ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف و عمر ویروس کرونا در محیط چقدر است؟

    ۶ | کرونا دلتا هنوز نیاز به مطالعه دارد
یک سوال مهم این است که آیا سویه دلتا شما را از ویروس اولیه بیمارتر میکند؟ اما بسیاری از دانشمندان میگویند هنوز نمیدانند. اطلاعات اولیه در مورد شدت کرونا دلتا شامل مطالعهای از اسکاتلند بود که نشان میداد احتمال وجود نوع دلتا در افراد غیر واکسینه دو برابر آلفا بود که منجر به بستری شدن در بیمارستان میشد، اما سایر دادهها تفاوت معنی داری را نشان نداد.
یک سوال دیگر بر نحوه تاثیر علائم کرونا دلتا بر بدن متمرکز است. دکتر ییلدریم میگوید، علائمی متفاوت از علائم مرتبط با نوع اولیه کروناویروس گزارش شده است. به نظر میرسد سرفه و از دست دادن بویایی کمتر رایج است. و سردرد، گلو درد، آبریزش بینی و تب بر اساس آخرین نظرسنجی ها در انگلستان وجود دارد، جایی که بیش از ۹۰ مورد ابتلایان ناشی از علائم کرونا دلتا هستند.
Modernaهمچنین در مورد مطالعاتی (که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است) گزارش داد که نشان میدهد واکسن آن در برابر دلتا و چند جهش دیگر موثر است.

    ۷ | بهترین راه مقابله با کرونا دلتا چیست؟ واکسیناسیون!
پزشکان میگویند مهمترین کاری که میتوانید برای محافظت از خود در برابر دلتا انجام دهید واکسیناسیون کامل است. در این مرحله، بدان معناست که اگر واکسن در دو دوز مانند استرازنکا یا سینوفارم دریافت میکنید، باید هر دو تزریق را انجام دهید و سپس دوره دو هفتهای توصیه شده را منتظر بمانید تا این تزریق ها اثر کامل خود را داشته باشند. اینکه آیا واکسینه شده اید یا خیر، و رعایت دستورالعملهای پیشگیری از کرونا که برای افراد واکسینه شده و واکسینه نشده نیز مهم است، را جدی بگیرید.
دکتر ییلدریم میگوید: «مانند همه چیز در زندگی، این یک ارزیابی خطر مداوم است. اگر هوا آفتابی است و بیرون از خانه هستید، کرم ضد آفتاب بزنید. اگر در تجمع شلوغی هستید، احتمالا با افراد واکسینه نشده، ماسک خود را گذاشته و فاصله اجتماعی را رعایت کنید. اگر واکسینه نشدهاید و واجد شرایط واکسن هستید، بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که واکسن بزنید.»

 


     گونه های جدیدتر کرونا نیز ممکن است ظهور کنند
نوع دلتا در حال حاضر جزو برجسته ترین گونههای COVID-19 است، اما نوع لاندا، خارج از آمریکای جنوبی نیز در حال ظهور است. کارشناسان بهداشت تاکید میکنند که اگر مردم بخواهند به حالت عادی بازگردند، بخش قابل توجهی از مردم باید واکسینه شوند. تا زمانی که تعداد کمی از مردم در سراسر جهان واکسینه شده باشند، گونه های جدیدی از ویروس همچنان در حال توسعه بوده و مشکلاتی را ایجاد میکند.