زمانی که برای اولین بار کرونا در دنیا شایع شد، والدین خیالی آسوده داشتند، چرا که دانشمندان اینطور گزارش کرده بودند که این بیماری موذی، نمی‌تواند در کودکان خطرآفرین باشد، اما کم کم در آمارها، میزان ابتلا و مرگ و میر کودکان کرونایی افزایش پیدا کرد و در فصل پاییز و زمستان که احتمال ابتلا به بیماریهای سرماخوردگی و آنفلونزا افزایش پیدا می‌کرد، این نگرانی به وجود آمد که از کجا متوجه شویم فرزندمان، فقط به یک سرماخوردگی ساده مبتلاست

 و کرونایی درکار نیست و خوب البته جواب هم مشخص بود: تست کرونا در کودکان، می‌تواند این نگرانی را برطرف کند. این مقاله تلاش می‌کند، علائم کرونا در کودکان، تست کرونا در کودکان و راه های درمانی آن را بررسی کند.

فهرست مطالب

راه تشخیص کرونا در کودکان بدون انجام تست کرونا
علائم کرونا در کودکان
انواع تست کرونا برای کودکان
آزمایش سریع آنتی ژن
تست PCR
آزمایش آنتی بادی
مدیریت نتیجه مثبت کرونا برای کودکان
راه‌های پیشگیری از کرونا در کودکان
مراقبت از بیماران کرونایی
راه تشخیص کرونا در کودکان بدون انجام تست کرونا
از آنجا که بیماری‌های تنفسی از علائم مشابهی مانند گلو درد، تب، سرفه، احتقان و سردرد و غیره برخوردارند، هیچ راهی وجود ندارد که بدون آزمایش بتوان بیماری کودک را تشخیص داد. همچنین کارشناسان بر این باورند که تائید بیماری توسط تست کرونا برای کودکان می‌تواند برای حفظ راه های پیشگیری از کرونا، امنیت خانواده‌ها، مدارس و جوامع امری بسیار حیاتی باشد.

پائولو آر پینا مدیر بخش تخصصی کودکان در مرکز بهداشت خانواده در نیویورک می‌گوید: “هنگامی که بدانیم این بیماری چیست، می‌توانیم به شما کمک کنیم تا بدانید که آیا نیاز به قرنطینه شدن دارید یا خیر و چه زمانی برای بازگشت به مدارس امن است. همچنین تست کرونا برای کودکان می‌تواند ذهن والدین را آرام کند. اگر نتیجه منفی یا مثبت باشد، با توجه به آگاهی که نسبت به وضعیت کنونی فرزند خود به دست آورده‌اید، می‌توانید به مراقبت فرزند خود پرداخته و روند درمان کرونا در کودکان را پیش ببرید و از انتشار کرونا به دیگر اعضای خانه و یا در اجتماع جلوگیری کنید.

علائم کرونا در کودکان
علائم کرونا در کودکان

علائم کرونا در اکثر کودکان مبتلا به بیماری کوید-19 علائم خفیف هستند یا به طور کلی، هیچ علائمی را تجربه نمی‌کنند و به راحتی بهبود می‌یابند. این در حالتی است که برخی دیگر به شدت دچار بیماری می‌شوند. به طور کلی بیشترین نگرانی در خصوص ابتلا کودکان به بیماری کرنا این است که آنها افراد بیشتری را در معرض ابتلا به بیماری شدید کوید قرار دهند. افرادی از قبیل بزرگسالان و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی یا دیابت دارند.

همانطور که در ابتدا اشاره شد، انجام تست کرونا در کودکان تنها راه تشخیص بیماری است. پزشکان معتقد‌اند که تنها با معاینه کودکان قادر به تشخیص کرونا نیستند. بنابراین، توصیه می‌کنند که اگر کودکی علائمی دارد، تست کرونای کودکان را انجام دهد.

علائم کرونا می‌توانند طی 2 تا 14 روز پس از مواجهه و انتقال ویروس شروع شوند، اما بیشتر کودکان آنها را در 5 تا 7 روز بروز می‌دهند. شایع‌ترین علائم این بیماری دقیقا همانند آنفولانزا شامل تب و سرفه‌های شدید در کودکان است. حالت تهوع، استفراغ و اسهال نیز مواردی هستند که بیشتر در کودکان دیده شده و بعد از گذشت چند روز بروز می‌دهند. سایر علائم کرونا که در کودکان رایج‌اند شامل بدن درد، خستگی، گلودرد و تنگی نفس هستند. از بین رفتن چشایی یا بویایی یکی از علائم خاص COVID-19 است که در بیماری‌های تنفسی دیگر مانند آنفلوانزا یا سرماخوردگی تجربه نمی‌شود.

تست کرونا برای کودکان با استفاده از یک سواب صورت می‌گیرد و اغلب همانند تست فوری کرونا است. بدین صورت که نتایج تست تنها چند دقیقه پس از نمونه‌گیری حاضر هستند. درصورتی که والدین متوجه بروز تغییراتی در کودک خود می‌شوند، باید بالافاصله با پزشک خود تماس گرفته و یا به بیمارستان مراجعه نمایند. انجام این اقدام به منظور حفظ امنیت همه از بیماری کوید-19 حیاتی است.

تست کرونا کودکان در منزلثبت درخواست
 

برخی از والدین به علت نگرانی در خصوص ضدعفونی نبودن بیمارستان‌ها، از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند. اما لازم است بدانید، محیط بیمارستان بیشتر از هرجای دیگری ضدعفونی شده و همچنین اتاق‌های معاینه خاصی برای کیس‌های معاینه اختصاصی وجود دارد که خطر را تا حدودی کاهش می‌دهد.

انواع تست کرونا برای کودکان
دو آزمایش اصلی COVID-19 وجود دارد: آزمایش تشخیصی و آزمایش آنتی بادی. با انجام تست کرونا برای کودکان می‌توان متوجه شد که آیا کودک به COVID-19 مبتلا است یا خیر. علاوه بر این، دو نوع آزمایش تشخیص کرونا وجود دارد که عبارت‌اند از:  تست فوری کرونا به نام آنتی ژن و آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR).

برای تعیین اینکه آیا فرزند شما در گذشته COVID-19 داشته است، حتی اگر هیچ علامتی وجود نداشته باشد، از آزمایش آنتی بادی استفاده می‌شود. آزمایش آنتی بادی عفونت فعلی را تشخیص نمی‌دهد. بلکه آنتی بادی که سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروس تولید کرده است را نشان می‌دهد. متخصصان اطفال در مورد اینکه کدام آزمایش باید استفاده شود و چه زمانی انجام تست کرونا برای کودکان مفید است با والدین صحبت می‌کنند.

آزمایش سریع آنتی ژن
آزمایش سریع آنتی ژن نه ویروس کرونا، بلکه پروتئین‌های ایجاد شده توسط ویروس را تشخیص می‌دهد. به همین دلیل، نتیجه به دست آمده از آزمایش سریع آنتی ژن زمانی دقیق‌ است که کودک علائمی را بروز داده است زیرا این نشانه مبارزه بدن با عفونت است و تشخیص پروتئین موردنظر راحتتر صورت می‌گیرد. درواقع پزشکان معتقداند که تست سریع آنتی ژن فقط در صورتیکه کودک علائم فعال داشته باشد باید استفاده شود. به عنوان مثال، هفته اول ابتلا به عفونت کوید-19.

این آزمایش را می‌توان در نوزادان و کودکان در هر سنی استفاده کرد و نتایج به سرعت در دسترس خواهند بود. نحوه انجام تست اغلب دردناک نیست و تنها 20 دقیقه از وقت بیمار را خواهد گرفت و قبل از ترک مراکز تست کرونا برای کودکان نتیجه آماده است.

نتیجه مثبت آزمایش آنتی ژن بسیار دقیق است، بنابراین به راحتی می‌توان گفت که نتیجه مثبت به این معنی است که کودک به بیماری کوید-19 مبتلا شده است. اما نتیجه آزمایش منفی بسته به زمان انجام آزمایش و اینکه آیا کودک علائم کرونا را نشان می‌دهد یا خیر، از اعتماد کمتری برخوردار است. در برخی موارد، مانند اینکه کودک شما با افراد در معرض خطر زندگی می‌کند یا شیوع بیماری در جایی که زندگی می‌کنید، وجود داشته باشد، ممکن است پزشک متخصص اطفال آزمایش PCR را برای تأیید نتیجه منفی توصیه کند. پس از به دست آوردن نتیجه منفی تست کرونا برای کودکان باید با پزشک متخصص اطفال صحبت کرد که آیا برای تائید نتیجه منفی تست کرونا به آزمایش پیگیری نیاز است یا خیر.

تست PCR
تست PCR کرونا در کودکان

در آزمایش PCR با استفاده از یک سواب نمونه یا بزاق موجود در بینی و حلق گرفته می‌شود. اما بر خلاف آزمایش آنتی ژن، آزمایش PCR بدنبال ویروس است، نه پاسخ سیستم ایمنی بدن به آن. همین امر باعث می‌شود آزمایش PCR بسیار حساس‌تر باشد زیرا می‌تواند ویروس را در مراحل مختلف عفونت، از اوایل و قبل از بروز علائم، تا بعد از پایان بیماری تشخیص دهد. نتایج تستPCR معمولاً در طی یک تا دو روز کاری در دسترس خواهند بود.

نتیجه مثبت تست PCR به بدین معنی نیست که کودک در حال حاضر به بیماری شدید و کشنده مبتلا شده است بلکه اغلب بدین معناست که در معرض خطر بوده و ممکن است افراد دیگر در خانه را نیز در معرض خطر قار داده باشد. زیرا همانطور که گفته شد تعداد قابل توجهی از کودکان بدون علائم هستند و یا به نوع خفیف بیماری دچار می‌شوند. اما این مورد اغلب در خصوص بزرگسالان صدق نمی‌کند.

تست PCR مخصوص کودکانثبت درخواست
 

آزمایش آنتی بادی
آزمایش آنتی بادی از طریق نمونه‌گیری خون انجام می‌شود. در این آزمایش همانطور که در بالا اشاره شد، برای بررسی پروتئین‌هایی که سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت از آنها استفاده می‌کند، صورت می‌گیرد. این پروتئین‌ها ممکن است حتی بعد از درمان فرد نیز در حال تولید باشد تا بتوانند بدن را از هرگونه مواجهه بعدی با ویروس محافظت کنند. محققان پس از تحقیقات بسیار هنوز به چیزهای زیادی در خصوص تست آنتی بادی دست نیافته‌اند و نمی‌دانند که داشتن آنتی بادی به طور حتمی از بدن کودک در برار ابتلا دوباره به بیماری کوید-19 محافظت می‌کند یا خیر. نتیجه آزمایش آنتی بادی همانند آزمایش PCR، فوری آماده نمی‌شود و معمولا یک یا دو روز کاری به طول می‌انجامد.

مدیریت نتیجه مثبت کرونا برای کودکان
اگر کودکی از طریق آزمایش سریع آنتی ژن یا PCR نتیجه آزمایش مثبت COVID-19 را دریافت کرد، متخصصان بهداشت مراحل زیر را توصیه می‌کنند:

تا آنجا که ممکن است، کودک را از تمامی اعضای خانواده که در معرض خطر بیماری شدید COVID-19 هستند، جدا کنید. این مورد شامل هر کسی که از نظر ایمنی بدن ضعیف هستن یا به بیماری‌هایی از قبیل دیابت، سرطان و … مبتلا هستند، می‌باشد.
مدرسه ، تیم ورزشی، دوستان و هر کسی که از نزدیک با کودک در تماس بوده است، ممکن است در معرض خطر باشد. بنابراین به منظور توقف چرخه انتقال بیماری کرونا باید به آنها اطلاع داده شود تا بتوانند تست فوری کرونا را انجام دهند.
پس از به دست آوردن نتیجه مثبت تست کرونا کودک، لازو است وی به مدت 10 روز در خانه قرنطینه باشد.
وقتی در خانه هستید از ماسک استفاده کنید. این امر شامل همه کسانی که در خانه هستند و همچنین کودک بیمار (در صورت امکان) می‌شود.
کودک را به شستشوی مکرر دست تشویق کنید.
سطوح با لمس بالا مانند دستگیره‌های در را دائما تمیز و ضد عفونی کنید.
همه افراد در خانه را از نظر علائم تحت نظر داشته باشید و در صورت لزوم به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.
از کودک مبتلا به COVID-19 دقیقاً به همان روشی که در صورت سرماخوردگی یا آنفولانزا مراقبت می‌کنید، مراقبت کنید: استراحت، مصرف مایعات و کاهش دهنده تب بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن جزء روش‌های مراقبتی محسوب می‌شوند. بیشتر کودکان به خوبی از COVID-19 بهبود می‌یابند. اما اگر علائم کودک بدتر شد، برای راهنمایی با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.
در صورت بروز مشکل در تنفس، لب‌های مایل به آبی یا علامت خطرناک دیگر مربوط به عفونت، مراقبت ویژه و مراجعه به بیمارستان را به تعویق نیندازید.
راه‌های پیشگیری از کرونا در کودکان
راه های پیشگیری از کرونا در کودکان

به طور مشخص راه‌های پیشگیری از کرونا در کودکان مشابه همان روش‌هایی است که سایر افراد باید انجام دهند و همچنبن به تغذیه در دوران کرونا هم باید توجه داشت این موضوع اهمیت زیادی دارد، چرا که ممکن است کودک به بیماری مبتلا باشد و علامت خاصی را نشان ندهد، اما به علت ناقل بودن، ویروس کرونا را به سایر افراد انتقال دهد. از طرفی واکسن کرونا، با توجه به محدودیت تولید، در مرحله آخر به کودکان تزریق خواهد شد و این موضوعی است که در حفظ سلامت آنها باید توجه داشته باشیم.

محافظت از سلامت کودکان بسیار حساس و ویژه است. بنابراین، در شرایط حساس همه‌گیر بیماری کرونا باید بیشتر از قبل مراقب کودکان باشیم. آگاهی کافی از علائم کرونا، درمان کرونا در کودکان و راه های پیشگیری از آن به ما کمک می‌کند تا درصد ابتلا به بیماری را در خانواده خود کاهش دهیم. همچنین، در صورت بروز هرگونه علائمی قادر به تصمیم‌گیری صحیح خواهیم بود. بدین ترتیب، در این مطلب تمامی نکات لازم از قبیل انجام تست کرونای کودکان چگونه است، روش‌های درمان کرونا، روش‌های مقابله با عوارض تهدید کننده و … جمع‌آوری شده است.

همچنین شما می‌توانید برای انجام تست کرونا در منزل، از طریق آزمایش آنلاین درخواست دهید و یا پیش از انجام درخواست، با ویزیت پزشک در محل و یا حتی آنلاین، از وضعیت خود و یا عزیزانتان بهتر آگاه شوید.

تست کرونا در منزلکلیک کنید
 

مراقبت از بیماران کرونایی
اگر دچار بیماری کرونا شدید ، میتوانید از خدمات مراقبت از بیمار کرونایی در منزل  آزمایش آنلاین نیز بهره ببرد، بیمه کرونا نیز راه مطمئن در این دوران پر استرس میباشد.

 

علائم کرونا در کودکان
ویروس کرونا در کودکان معمولا خفیف تر است!
تحریریه درمانکده472,907 خواندن این مطلب 6 دقیقه زمان میبرد
گرچه استثنائات قابل توجهی وجود دارد، اکثر شواهد اینطور نشان می دهند که خطر کووید-۱۹ برای کودکان بسیار کم­تر از بزرگسالان است. اگر نگران هستید که کودک شما به کرونا مبتلا شده است، از تست هوشمند کرونا برای تخمین ابتلا می توانید استفاده کنید.

شناخت علائم کرونا در کودکان می­ تواند به والدین و پرستاران کمک کند تا علائم اضطراری هشداردهنده را تشخیص دهند و به دنبال درمان مناسب بگردند. این مقاله علائم ویروس کرونا در کودکان، برخی عوارض احتمالی و زمان مراجعه به پزشک کودکان را پوشش می­ دهد.

اطلاعات جمع ­آوری شده از چین و آمریکا درمورد کودکان مبتلا به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث بروز بیماری کووید-۱۹ می ­شود، حاکی از این است که خطر بروز بیماری شدید در کودکان نسبت به بزرگسالان کم­تر است.

طبق یک تحقیق روی ۲,۷۵۲ کودک مبتلا به کووید-۱۹ تنها سه نفر جان خود را از دست دادند که علت اصلی مرگ در هر مورد درحال بررسی است.

از شواهد اخیر چنین برمی ­آید که نرخ بستری شدن درمیان نوزادان بالاتر است و بعضی به درمان در بخش مراقبت­ های ویژه احتیاج دارند.

بیش از ۹۰% کودکان در چین پس از ابتلا به کرونا هیچ علامتی نداشتند و دچار بیماری خفیف شدند.کرونا در کودکان چه علائمی دارد؟
در ادامه به چند علامت که ممکن است کودکان تجربه کنند اشاره می ­کنیم:

تب: اگرچه اکثر بزرگسالان مبتلا به کووید-۱۹ گزارش بروز تب را داده­ اند، به­ گفته­ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، تب در بین کودکان کم­تر شایع است.
علائم شبیه به آنفولانزا: تقریبا ۷۳% از کودکان مبتلا به کووید-۱۹ دچار تب، سرفه یا تنگی نفس شدند. تنگی نفس در کودکان کم­تر شایع است. نتایج یک تحقیق حاکی از این بود که ۴۳% از بزرگسالان و تنها ۱۳% از کودکان این علامت را تجربه کردند.
علائم دستگاه تنفسی: کودکان مبتلا به نوع خفیف بیماری علائمی نظیر آبریزش بینی، سرفه یا گلودرد را تجربه می ­کنند.
علائم گوارشی: بعضی از کودکان دچار استفراغ، اسهال یا تهوع می­ شوند.
تغییر در حس بویایی: ارزیابی سال ۲۰۲۰ نشان می­ دهد که اکثر بزرگسالان در اثر ابتلا به کرونا حس بویایی خود را از دست می­ دهند. محققان این علامت را در جوانان بررسی نکردند اما ممکن است کودکان هم حس بویایی یا چشایی خود را از دست بدهند.
درد: ممکن است کودک در اثر ابتلا به کرونا دچار درد عضلانی یا سردرد شود.
تغییر در رفتار: ممکن است کودک، به ­خصوص کودکی که توانایی بروز شفاهی احساس یا بیان علائم خود را ندارد، بداخلاق شود و بیشتر گریه کند. بعضی از کودکان نیز مضطرب می ­شوند (به­ خصوص اگر بدانند که ویروس کرونا می ­تواند خطرناک باشد).
درمجموع، معمولا علائم کووید-۱۹ در کودکان خفیف ­تر است. احتمال این­که کودک نتواند مثل بزرگسالان علائم خود را گزارش کند هم وجود دارد.

کرونا در کودکان

عوارض کرونا در کودکان
کودکان مبتلا به بیماری زمینه­ ای، مانند بیماری ریوی، قلبی یا ضعیف بودن سیستم ایمنی، بیشتر مستعد بروز عوارض جدی در اثر ویروس کرونا هستند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) برای تحقیق روی علائم کووید-۱۹ در کودکان از اطلاعات بستری شدن و بیماری زمینه ­ای ۲۹۵ کودک استفاده کرد. در این گروه، ۷۷% از کودکانی که بستری شده بودند دست کم یک سابقه­ ی پزشکی دیگر داشتند. این موضوع نشان می­ دهد بیماری های زمینه ای سهم قابل توجهی در بستری شدن کودکان دارد.

با این حال، خطر فوت در اثر کرونا در بین کودکان با ریسک بالا هم بسیار پایین است. از بین ۲,۱۴۳ کودک در تحقیق مرکز کنترل و پیشگیری چین، تنها یک کودک ۱۴ ساله جان خود را از دست داد. به­ علاوه، همان­طور که قبلا اشاره شد، از بین ۲,۷۵۲ کودک در تحقیق مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، سه نفر جان خود را از دست دادند. البته علت مرگ در هر نفر هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

دیگر عوارض احتمالی عبارتند از:

نارسایی عضو
نیاز به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی
سپسیس، نوعی عفونت شدید که بسیاری از سیستم ­های بدن را تحت الشعاع قرار می­ دهد
نارسایی قلب
مسائلی که منجر به تشکیل لخته­ خون خطرناک می­ شود
کودکان مبتلا به علائم شدید معمولا ظرف یک هفته بعد از بروز بیماری دچار این وضعیت می ­شوند.

تعداد کمی از کودکان هم دچار نشانه ­های سندرم التهاب چندسیستمی در کودکان شدند. علائم این سندرم شبیه به سندرم شوک سمی و بیماری کاوازاکی است. اگر این وضعیت درمان نشود، می­ تواند مرگبار باشد.

کودکان مبتلا به این وضعیت جوش می­ زنند، دچار درد شکم، خون افتادن در چشم، خستگی، اسهال یا استفراغ می­ شوند.

درصورت مشاهده­ ی علائم زیر باید تحت مراقبت­ های پزشکی قرار بگیرید:

گیجی
تب
فشار یا درد قفسه­ ی سینه
درد گردن
اختلال در تنفس
کبودی یا سفید شدن صورت، انگشتان دست یا پا
از دست دادن هوشیاری
درد شدید شکم
مشاوره آنلاین فوری
 

چه زمان باید به پزشک کودکان مراجعه کرد؟
اکثر بچه­ ها یا هیچ علامتی ندارند یا علائم خفیف را تجربه می­ کنند. در این صورت، نیازی به مراجعه به پزشک یا بیمارستان نیست.

با این حال، اگر کودک هرگونه علامت کووید-۱۹ از خود نشان داد، والدین یا پرستار باید با متخصص کودکان تماس بگیرد. متخصص کودکان توضیح می­ دهد باید مراقب چه علائمی باشید و پیشنهادهای درمانی ارائه می­ کند.

در برخی از موارد، لازم است کودک تست کووید-۱۹ بدهد.

در صورت مشاهده­  هر یک از علائم زیر با پزشک متخصص کودکان، یا متخصص عفونی یا فوق تخصص ریه تماس بگیرید:

اگر کودک بسیار بیمار به نظر می­ رسد
اگر جوش زده است
اگر علائم بهتر و بعد دوباره تشدید شود
اگر کرونا بهبود پیدا کند اما علائم التهاب مانند جوش، تب یا خون افتادن چشم رخ دهد
در صورت مشاهده­ ی موارد زیر به مراقبت­ های ویژه مراجعه کنید:

اگر کودک نفس نفس می­زند یا علائم بی‌­قراری تنفسی دارد؛ مثل کبودی لب­ ها، تند نفس کشیدن یا اختلال در تنفس
اگر کودک سست و منگ به نظر می­ رسد یا بیدار نمی ­شود
در قفسه­ ی سینه احساس درد یا فشار می ­کند
علائم نارسایی عضو دارد؛ مانند درد شدید در ناحیه­ ی شکم، مشکل در ادرار، نمی­ تواند بدون کمک تکان بخورد یا نمی ­تواند درست فکر کند
درمان کرونا در کودکان
هیچ دارویی نمی­ تواند کرونا را درمان کند. گرچه محققین در حال کشف روش­ های درمان آزمایشی هستند، در حال حاضر این روش ­ها نتیجه مشخصی نداشته اند.

اکثر کودکان با درمان ­های خانگی بهبود پیدا می­ کنند. برای کمک به کودک مبتلا به ویروس کرونا اقدامات زیر را انجام دهید:

کودک را به استراحت تشویق کنید.
به کودک مایعات زیادی بدهید تا آب بدنش از بین نرود.
مرتب به او سر بزنید تا مطمئن شوید حالش بدتر نشده است.
از دکتر درمورد داروهای مخصوص تب و مسکن بپرسید.
در صورت امکان، از کودک بخواهید فقط در یک نقطه از خانه بماند. تمام سطوحی را که به آن دست می­زند تمیز و ضدعفونی کنید و از دیگر اعضای خانواده بخواهید به او نزدیک نشوند. هنگام مراقبت از کودک بیمار، ماسک بزنید.
ممکن است پیروی از این توصیه ­ها هنگام مراقبت از نوزاد یا کودک برای والدین یا پرستار چالش­ برانگیز باشد. همچنین می­ توانید با یک متخصص درمورد بهترین روش ­های مراقبت از کودک مشکوک به SARS-CoV-2 صحبت کنید. کودکان زیر ۲ سال نباید ماسک بپوشند.

شاید لازم باشد کودکانی که بسیار بیمار هستند به بیمارستان مراجعه کنند. پزشک در بیمارستان روی کنترل علائم تمرکز می­ کند. ممکن است کودک به اکسیژن، تزریق وریدی مایعات یا داروهای استروئید نیاز داشته باشد تا بتواند نفس بکشد.

در موارد نادر، اگر خود کودک نتواند به­ خوبی نفس بکشد، از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می ­شود.

آزمایش در محل کرونا

پیشگیری از کرونا در کودکان
در کنار قرنطینه کردن خود هنگام بیماری، روش ­های زیر باعث کند شدن انتقال ویروس می­ شود:

پرهیز از تجمعات عمومی، تجمع در فروشگاه­ ها و گردش ­های اجتماعی
اگر مجبورید کنار دیگران باشید، باید ماسک بزنید و ۲ متر یا بیشتر از دیگران فاصله بگیرید
اگر بیمار هستید، حتی اگر علائم خفیف است، بیرون نروید
مرتبا دستگیره ­ها، پیشخوان­ ها، میز و سایر سطوحی را که در معرض تماس دیگران قرار دارد ضد عفونی کنید
قبل از درخواست مراقبت پزشکی با پزشک تماس بگیرید زیرا بسیاری از افراد می ­توانند از راه دور مشکل خود را مطرح کنند
والدین، پرستاران و سایر بزرگسالان می­ توانند برای پیشگیری از شیوع ویروس و پایین آوردن خطر قرار گرفتن کودک در معرض آن را با استفاده از اقدامات فوق کاهش دهند.

خلاصه
بسیاری از کودکان مبتلا به ویروس کرونا دچار بیماری خفیف و کم­ خطر می­ شوند.

والدین یا پرستارانی که از کودک بیمار یا دارای نقص ایمنی مراقبت می­ کنند باید اقدامات بیشتری برای مراقبت از آن­ ها انجام دهند؛ مثلا در خانه بمانند و در صورت امکان مواد خوراکی را درب منزل تحویل بگیرند. با همه این حرف ها، چه کودکان و چه بزرگسالان می توانند از واکسن کرونا شدیدا بهره مند شوند