دو نوع تست مختلف وجود دارد: تست تشخیص عفونی و تست آنتی بادی

۱.    تست تشخیص عفونی (پی سی آر)
وجود ویروس فعال در بدن را نشان می­ دهد و باید مراحل قرنطینه یا قرنطینه خانگی را انجام دهید. در حال حاضر تست تشخیص عفونی به دو روش انجام می ­شود: تست PCR یا پی سی آر که مواد ژنتیکی ویروس را مورد بررسی قرار می­ دهد و تست آنتی ژن که پروتئین­ های خاص روی سطح ویروس را مشخص می ­کند. برای انجام آزمایش PCT در محل، کلیک کنید.

۲.    تست آنتی بادی
تست سرولوژی یا آنتی بادی کرونا به دنبال پادتن ­هایی می­ گردد که توسط سیستم ایمنی در واکنش به عامل تهدید، مانند نوع خاصی از ویروس، تولید می­ شود. آنتی بادی به دفع عفونت کمک می­ کند، چند روز یا چند هفته بعد از بروز عفونت ساخته می­ شود و تا چند هفته بعد از بهبود در بدن باقی می­ ماند. به همین دلیل، نباید از تست آنتی بادی برای تشخیص عفونت فعال ویروس کرونا استفاده کرد. محققان در حال حاضر نمی ­دانند حضور آنتی بادی به معنی مصونیت بدن در برابر ویروس کرونا در آینده است یا خیر. درمانکده آزمایش آنتی بادی در محل را برای شما انجام می دهد.

مشاوره آنلاین فوری
مقایسه انواع تست های کرونا
تست PCR (پی سی آر)
تست آنتی ژن    تست آنتی بادی     
تست تشخیصی، وایرال، تست مولکولی، تست NAAT، تست PCR، واکنش زنجیره ای پلیمراز    تست تشخیص سریع (بعضی از تست های مولکولی هم سریع هستند)    سرولوژی،آزمایش پادتن، آزمایش خون، آزمایش igg، آزمایش CRP    سایر اسامی
مخاط حلق یا بینی (اکثر تست­ ها)
بزاق (تعداد کمی از تست ­ها)

مخاط حلق یا بینی    گرفتن خون یا سوزن زدن انگشت    روش گرفتن نمونه
(در برخی مناطق) چند روز یا تا چند هفته    یک ساعت یا کم­تر    (در برخی مناطق) چند روز یا ۱ الی ۳ روز    مدت زمان دریافت نتایج
معمولا میزان دقت و صحت این تست بالاست و معمولا نیاز به تکرار ندارد.    معمولا میزان صحت نتایج مثبت بالاست اما لازم است نتایج منفی را با تست تشخیصی مورد تایید قرار داد.    گاهی  لازم است برای رسیدن به نتیجه­ دقیق این تست دوبار انجام شود.    آیا به تست دیگر احتیاج است
عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می ­دهد.    عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می­ دهد.    اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، این تست آن را نشان می­ دهد.    چه چیزی را نشان می دهد
اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، با این تست مشخص نمی­ شود.    احتمال عدم ابتلا به ویروس کرونا را با قطعیت نشان نمی­ دهد. احتمال این­که تست آنتی ژن عفونت فعال را نشان ندهد در مقایسه با تست تشخیصی بیشتر است. اگر جواب تست آنتی ژن منفی باشد اما علائم کووید-۱۹ را داشته باشید، پزشک تست تشخیص عفونی را پیشنهاد می­ کند.    ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا در لحظه گرفتن آزمایش را نشان نمی­ دهد.

 

تست PCR
تست یا آزمایش PCR (پی سی آر) چگونه انجام می شود؟
بسیاری از شرکت­ ها و آزمایشگاه ­ها براساس تعیین مواد ژنتیک ویروس در نمونه­ حلق یا بینی بیمار آزمایش­ هایی برای تشخیص کووید-۱۹ ایجاد کرده اند. مراحل عادی در این نوع تست تشخیص عفونی ویروس کرونا عبارتند از:

پزشک تست کووید-۱۹ تجویز می­ کند.
پزشک از یک گوش پاک کن استریل­ شده برای گرفتن نمونه مخاط از حلق یا بینی استفاده می­ کند.
پزشک گوش پاک کن را در ظرف استریل ­شده می­ گذارد و در آن را برای ارسال به آزمایشگاه محکم می­ کند.
گوش پاک کن باید طی این مرحله تحت دمای خاص نگهداری شود تا ویروس زنده بماند و تست دقیق باشد. نمونه باید ظرف ۷۲ ساعت به آزمایشگاه برسد.
تکنیسین آزمایشگاه مواد شیمیایی را با گوش پاک کن مخلوط می­ کند تا مواد ژنتیکی هرگونه ویروس که ممکن است روی گوش پاک کن باشد، خارج شود.
تکنیسین آزمایشگاه به­ منظور رهبری چند چرخه کنترل­ شده­ گرمایشی و سرمایشی از مواد شیمیایی ویژه، به نام پرایمر و پروب­ها، و ماشین پیشرفته استفاده می ­کند تا RNA ویروس را به DNA تبدیل کند و بعد میلیون­ ها کپی از DNA بسازد.
بعد از پیوند DNA با پروب­های خاص، نوع ویژه­ ای از نور تولید می­ شود که توسط ماشین مشاهده می­ شود و تست نتیجه­ مثبت ابتلا به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث بروز بیماری کووید-۱۹ می­ شود، را نشان می ­دهد.


بتفسیر نتایج آزمایش های کرونا
دقت تست PCR (پی سی آر) به چه چیزهایی وابسته است؟
معمولا از تست تشخیص عفونی که مواد ژنتیکی خود ویروس را مشخص می ­کند برای تشخیص کووید-۱۹ یا عفونت فعال ویروس کرونا استفاده می شود. اما هیچ تستی همیشه ۱۰۰% دقیق نیست. موارد زیر روی میزان صحت تست تاثیر می­ گذارد:

شاید مبتلا به ویروس باشید اما گوش پاک کن ویروس را از حلق یا بینی جمع نکند.
ممکن است گوش پاک کن یا نمونه ­ی مخاطی حین جمع ­آوری یا آنالیز تصادفا آلوده شود.
ممکن است گوش پاک کن حلق یا بینی قبل از بررسی در دمای مناسب نگهداری نشود.
ممکن است مواد شیمیایی مورد استفاده برای استخراج مواد ژنتیکی ویروس و کپی DNA ویروس درست کار نکند.