۱۶ علامت و نشانه ام اس (MS)

شناخت علائم ام اس و نشانه های ام اس به شما کمک می‌کند تا زودتر بیماری مالتیپل اسکلروزیس را درمان کنید. با درمانکده همراه شوید تا با علائم اولیه ام اس و نشانه های بیماری ام اس بیشتر آشنا شوید تا بتوانید این علائم هشدار دهنده ام اس را جدی گرفته و به تشخیص ms و درمان آن بپردازید.


مالتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری پیش‌رونده است که به واسطه سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود. این بدان معنی است که سیستم طراحی شده برای حفظ سلامت به اشتباه به قسمت‌هایی از بدن  که برای عملکرد روزمره حیاتی است حمله می کند. پوشش محافظ سلول‌های عصبی آسیب می‌بیند که منجر به کاهش عملکرد مغز و نخاع می‌شود. در ادامه با درمانکده همراه باشید.

شناخت علائم ام اس و نشانه های ام اس به شما کمک می‌کند که زودتر بیماری مالتیپل اسکلروزیس را درمان کنیدبه واسطه سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود.
بیماری مالتیپل اسکلروزیس به واسطه سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود.
علائم ام اس (MS) چیست؟
MS نوعی بیماری با علائم غیرقابل پیش بینی است که شدت آن می‌تواند متفاوت باشد. در حالی که برخی افراد دچار خستگی و بی‌حسی هستند، در موارد شدید علائم اولیه ام اس و نشانه های ام اس می‌تواند باعث فلجی، کاهش بینایی و کاهش عملکرد مغز شود.

علائم اولیه ام اس یا بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) شامل موارد زیر است:

مشکلات بینایی
سوزن سوزن شدن و بی‌حسی
درد و اسپاسم
ضعف یا خستگی
مشکلات تعادل یا سرگیجه
مشکلات مثانه
اختلال عملکرد جنسی
مشکلات شناختی
مالتیپل اسکلروزیس مشکلات بینایی ایجاد می‌کند.
مالتیپل اسکلروزیس مشکلات بینایی ایجاد می‌کند.
۱. مشکلات بینایی از علائم اولیه ام اس
مشکلات بینایی یکی از شایع‌ترین علائم بیماری ام اس است. التهاب روی عصب بینایی تأثیر گذاشته و بینایی مرکزی را مختل می‌کند. این می‌تواند باعث تاری دید، دوبینی یا از بین رفتن بینایی شود.

ممکن است فوراً متوجه مشکلات بینایی نشوید، زیرا امکان دارد تخریب دید شفاف به کندی صورت بگیرد. درد هنگام نگاه به بالا یا یک طرف نیز باعث کاهش بینایی می‌شود. روش‌های مختلفی برای مقابله با تغییرات بینایی مربوط به ام اس وجود دارد.

برای بررسی علائم ام اس در زنان و شناخت بیشتر علائم اولیه بیماری ام اس باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. شما از طریق درمانکده می‌توانید به صورت حضوری از بهترین متخصصان تهران نوبت بگیرید و یا به صورت آنلاین از ایشان مشاوره دریافت نمایید:

۲. سوزن سوزن شدن و بی‌حسی
MS یا بیماری مالتیپل اسکلروزیس بر اعصاب مغز و نخاع (مرکز پیام بدن) تأثیر می‌گذارد. این بدان معنی است که می تواند سیگنال‌های متناقض را به اطراف بدن ارسال کند. بعضی اوقات، هیچ سیگنالی ارسال نمی‌شود. این امر باعث بی‌حسی می‌شود.

احساس سوزن سوزن شدن و بی‌حسی یکی از شایع‌ترین علائم هشدار دهنده ام اس است. محل‌های معمول بی‌حسی در بیماری مالتیپل اسکلروزیس شامل صورت، بازوها، پاها و انگشتان است.

اگر نشانه های ام اس را در خود یا اطرافیانتان مشاهده می‌کنید هر چه سریع‌تر برای درمان ام اس اقدام کنید. از طریق درمانکده می‌توانید مشاوره آنلاین فوری درباره علائم ام اس در کودکان و یا علائم اولیه ام اس در زنان و مردان را دریافت کنید.

۳. درد و اسپاسم از علائم ام اس
درد مزمن و اسپاسم عضلانی غیر ارادی نیز در ام اس وجود دارد. طبق بررسی‌های انجمن ملی ام اس، مطالعه ای نشان داده است که نیمی از افراد مبتلا به ام اس مبتلا به درد مزمن هستند.

سفتی عضلانی یا اسپاسم (اسپاسم) نیز شایع است. ممکن است سختی عضلانی و همچنین حرکات غیرقابل کنترل و دردناک اندام‌ها را تجربه کنید. بیشتر اوقات پاها تحت تأثیر قرار می‌گیرند، اما کمردرد نیز شایع است.

درد در پدن از علائم شایع ام اس است.
درد در پدن از علائم شایع ام اس است.
۴- خستگی و ضعف به عنوان علامت ام اس
خستگی و ضعف غیرقابل توضیح در مراحل اولیه بیماری ام اس در حدود ۸۰ درصد از افراد دیده می‌شود.

این خستگی مزمن بر اثر تخریب اعصاب موجود در ستون فقرات است. معمولاً خستگی ناگهان ظاهر می‌شود و هفته ها قبل از بهبود ماندگاری دارد. ضعف در ابتدا بیشتر قابل مشاهده است.

برای آنکه بدانید علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست و علائم ام اس چیست باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید و تشخیص ام اس و درمان ms را به پزشک بسپارید. از طریق درمانکده با بهترین متخصصان مغز و اعصاب در تماس باشید:

۵- مشکلات تعادل و سرگیجه
سرگیجه و مشکلات با هماهنگی و تعادل می‌تواند تحرک فرد مبتلا به ام اس را کاهش دهد. پزشک مغز و اعصاب ممکن است این موارد را مشکلاتی در راه رفتن ذکر کند.

برای آنکه بدانید سرگیجه در ام اس چگونه است باید بدانید که افراد مبتلا به ام اس غالباً احساس سبکی سر و سرگیجه دارند یا گویی محیط اطرافشان در حال چرخش است (سرگیجه). این علامت اغلب هنگام ایستادن بروز می‌کند.

۶. اختلال عملکرد مثانه و روده
مثانه ناکارآمد علامت دیگری است که در حدود ۸۰ درصد از مبتلایان به ام اس بروز می‌کند. این می‌تواند شامل تکرر ادرار، افزایش شدید ادرار یا عدم توانایی در ادرار باشد.

علائم مرتبط با ادرار اغلب قابل کنترل است. در موارد کمتری، افراد مبتلا به ام اس دچار یبوست، اسهال یا از بین رفتن کنترل روده می‌شوند.۷. اختلال عملکرد جنسی
همچنین ام اس  می تواند در برانگیختگی جنسی افراد مبتلا  ایجاد مشکل کند زیرا در سیستم عصبی مرکزی (جایی که ام اس حمله می‌کند) شروع می‌شود.

۸- مشکلات شناختی
در حدود نیمی از مبتلایان به بیماری ام اس در عملکرد شناختی خود دچار نوعی مشکل می‌شوند که شامل موارد زیر است:

مشکلات حافظه
کاهش محدوده توجه
مشکلات زبان
پریشانی
افسردگی و سایر مشکلات سلامت عاطفی نیز رایج است.
۹. تغییر در سلامت عاطفی
افسردگی عمده در بین مبتلایان به ام اس شایع است. استرس ام اس همچنین می‌تواند باعث تحریک پذیری، نوسانات خلقی و وضعیتی بنام pseudobulbar شود. این اختلال شامل دوره‌هایی از گریه و خنده غیرقابل کنترل است.

کنار آمدن با علائم ام اس با وجود روابط یا مشکلات خانوادگی، درمان افسردگی و سایر اختلالات عاطفی وضعیت را حتی چالش انگیزتر می‌کند.

۱۰-۱۶. علائم دیگر: بیماری ام اس چه علائمی دارد ؟
همه افراد مبتلا به ام اس علائم یکسانی ندارند. علائم مختلف در حین عود یا حمله ممکن است ظاهر شود. در کنار علائم ذکر شده در موارد قبلی، از علائم دیگر ام اس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از دست دادن شنوایی
تشنج
لرزش غیرقابل کنترل
مشکلات تنفسی
لکنت زبان
بلع مشکل
آیا ام اس ارثی است ؟
ام اس لزوماً ارثی نیست. با این حال، براساس گزارش انجمن ملی ام اس، احتمالاً در صورت داشتن فرد مبتلا از بین نزدیکان، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است.

جمعیت عمومی فقط ۰.۱٪ احتمال ابتلا به بیماری ام اس را دارد. اما اگر یک خواهر یا برادر یا والدین مبتلا به ام اس داشته باشید، این احتمال به ۲.۵ تا ۵ درصد می‌رسد.

وراثت تنها عامل تعیین کننده ام اس نیست. در دوقلوهای همسان، در صورت ابتلای یک قل، احتمال ابتلای دیگری ۲۵% است. اگرچه ژنتیک مطمئناً یک عامل خطر است، ولی تنها عامل نیست.

تشخیص MS : چطور بیماری مالتیپل اسکلروزیس را تشخیص دهیم؟
یک پزشک متخصص مغز و اعصاب آزمایش‌های بسیاری را برای تشخیص بیماری ام اس انجام می‌دهد ، از جمله:

معاینه عصبی: پزشک معلولا عملکرد اعصاب را بررسی می‌کند
معاینه چشم: یک سری آزمایشات برای ارزیابی بینایی و بررسی بیماری‌های چشمی
تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI): تکنیکی که از یک میدان مغناطیسی قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر مقطعی از مغز و نخاع استفاده می‌کند.
پونکسیون کمری: آزمایش شامل یک سوزن بلند است که در ستون فقرات وارد می‌شود تا نمونه‌ای از مایع مغزی-نخاعی خارج شود.
پزشکان از این آزمایش‌های اعصاب و مغز استفاده می‌کنند تا در دو ناحیه جداگانه به دنبال آسیب به سیستم اعصاب مرکزی باشند. آن‌ها همچنین باید مشخص کنند که حداقل یک ماه بین اپیزودهایی که باعث خسارت شده‌اند می‌گذرد. از این تست‌ها برای رد شرایط دیگر نیز استفاده می‌شود.

پزشکان بعد از مشاوره، آزمایش‌های مغز و اعصاب انجام می‌دهند.
پزشکان بعد از مشاوره، آزمایش‌های مغز و اعصاب انجام می‌دهند.
ام اس اغلب پزشکان را متحیر می‌کند زیرا می‌تواند چه از نظر شدت آن و چه در روش‌های تأثیر آن بر افراد متفاوت باشد. حملات می‌توانند چند هفته به طول انجامد و سپس ناپدید شوند. با این حال، عودها به تدریج بدتر و غیرقابل پیش‌بینی‌تر می‌شوند و علائم متفاوتی دارند. تشخیص زودرس ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سریع MS کمک کند.

تشخیص ms اشتباه
احتمال تشخیص اشتباهرنیز وجود دارد. یک مطالعه نشان می‌دهد که تقریباً ۷۵ درصد از متخصصان MS در طی ۱۲ ماه گذشته، حداقل سه بیمار دیده بودند که تشخیص اشتباه داشتند.

تشخیص پزشکان در این بیماری مربوط به مغز و اعصاب، امری شایع است.
تشخیص پزشکان در این بیماری مربوط به مغز و اعصاب، امری شایع است.
پیشرفت بیماری ام اس و درمان MS
ام اس یک اختلال چالش برانگیز است، اما محققان بسیاری از درمان‌ها را کشف کرده‌اند که می‌تواند پیشرفت آن را کُند کند.

بهترین دفاع در برابر ام اس و درمان ام اس  ویزیت پزشک بلافاصله پس از مشاهده اولین علائم هشدار دهنده ام اس است. این امر به ویژه در صورتی که شخصی در خانواده شما اختلال داشته باشد مهم است، زیرا این یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری ام اس است.

درنگ نکنید. همین اقدام می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

هرچه زودتر اقدام به درمان کنید بهتر است.
هرچه زودتر اقدام به درمان کنید بهتر است.
سخن نهایی
از ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس خواندید و اکنون می‌دانید درمان‌های متفاوت و غیرقابل پیش‌بینی دارد. اگر علائم ام اس و نشانه های ام اس را در خود یا افراد نزدیک به خود می‌بینید، بهتر است همان موقع به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است همین اقدام سریع شما بهبودی را محقق کند.

در همین راستا،

فرشتگان آسایش با کادر مراقبتی تخصصی و آموزش دیده  جهت مشاوره و اعزام نیروهای مراقب  در کنار شماست